Tedarik zinciri güvenini geliştirmek için blockchain kullanma

15 Eki 2018 tarihinde yazıldı

Serileştirme özelliğimizin bir parçası olarak Systech International'ın Bulut Uygulama Hizmetleri Direktörü Joseph L Lipari tedarik zinciri güven açığını kapatırken blok zincirinin önemini ortaya koyuyor.

Bu dönemde blok zincirinin sadece işletmeler için değil, tüketicilerin birbirleriyle nasıl işledikleri gibi bir döneme dönecek mi? Uzmanlar bugün tedarik zincirinde temel bir boşluk olduğunu kabul ediyor. Bu boşluk güvendir. Üreticiler, distribütörler, ithalatçılar, ihracatçılar, lojistik sağlayıcılar, sağlık sistemleri ve diğer birçok ticaret ortakları, teslim tarihlerinin hızla yaklaşması nedeniyle manzaraları uygun hale getirdi. Yönetmelikler çevrimiçi hale geldikçe, güvenli, birlikte çalışabilir bir sisteme olan ihtiyacın daha kritik hale geldiğini ileri süreceğim.

Değişkenlik, güvenlik ve güven gibi değerleri ortaya çıkaran bir teknoloji olan blockchain'i girin. Küresel şirketlerin ilgisini tüm dikeylerde yakalayan ve işin yapılma şeklini değiştirmeyi vaat eden bir teknoloji.

Güven boşluğu

Zaman makinemize girelim ve Amazon adında az bilinen bir şirketin çevrimiçi kitap satmaya başladığı 1990'ların ortasına geri dönelim. Bu zaman periyodu, tuğla ve harçtan, sarmal perakendenin oluşumuna kadar olan sarkaç salınımını simgeledi.

Bugün hızla ilerliyoruz… Daha fazla şirketin fiziksel kapılarını kapattığını ve çevrimiçi varlığını genişlettiğini görüyoruz. Bu temel değişim, küresel iş dünyasının yüzünü değiştirdi ve tüketicileri dijital bilginin üstün olduğu web sitelerine ve portallara ve uygulamalara yönlendirdi.

Yaşam bilimleri tedarik zinciri farklı değil. Serileştirme düzenlemelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, ayrıntılı dijital bilgi, küresel manzarayı aktardığı için fiziksel ürüne eşlik etmelidir. Bu ekosistem, bir güven katmanı, bu kritik verileri koruyacak ve mülkiyet ve dürüstlük tasdikini sağlayacak bir katman eksik.

Ama nasıl?

Blockchain, güven sağlamak için kriptografiye, dağıtılmış defterlere ve fikir birliğine dayanır. Kriptografik olarak karma işlemler, merkezi olmayan bir defteri oluşturan tüm güvenilir katılımcılara dağıtılır. İşlemlerle ilgili herhangi bir anlaşmazlık yoktur, çünkü tüm katılımcılar muhasebenin aynı versiyonunu kabul eder ve böylece fikir birliğine varırlar.

Ortaya çıkan, güvenilir şirketlerin güvenilir bir altyapı tarafından desteklenen verileri güvenli bir şekilde almaları için güvenli bir altyapıdır. Bu dönemde blok zincirinin sadece işletmeler için değil, tüketicilerin birbirleriyle nasıl işledikleri gibi bir döneme dönecek mi?

Bununla yüzleşelim, insanoğlunun başka bir kişiyle işlem yapmamızın ana sebebi, diğer tarafın beklendiği gibi cevap vereceği güveni temel alıyor. Bu tür içgüdüsel güveni, dijital dünyada aynı şekilde mevcut değildir. Blockchain teknolojileri, bir ihtarla bu güven açığını doldurma potansiyeline sahiptir.

Tam güven için fiziki dijitale bağlayın

Tedarik zinciri sorunlarınız kapsamlı bir görünürlük ve güven gerektiriyorsa, şunları göz önünde bulundurun: fiziksel ürünün kendisini güvenilir bir dijital kimlik ile birleştirmesi, bir olay kaydedildiğinde orijinalliği garantilemek ve tüm işlemleri bir blockchain ağı ile yönetmek, tam, mutlak için gereken kapalı döngüdür. güven. Bu blockchain muhtemelen bilinen, abone varlıkları ile özel olacaktır. Bir varlık, izin verilen blok zinciri ağına katıldığı zaman, işlemlerin kaydedilmesi ve kilidinin açılması için ağda onları temsil eden özel bir anahtar verilecektir.

Bu, tüm oyuncuların ve varlıkların blok zincirinde bilindiği için, gri piyasa sızması veya saptırma için ek bir engel oluşturur. Ancak, bu bağlantı sadece kurulan güven kadar güçlüdür. Seri numaraları kopyalanabilir ve blockchain farkında olmaz.

Fiziği dijitale bağlayan ve bu değişmez güveni yaratan iki farklı öğeyi benzersiz bir şekilde tanımlayabilen bir yaklaşım gerektirir. Bu güvenilir bağlantıyı kesinlikle yaratan bir yaklaşım.


Bizimle paylaşmak istediğiniz şeyler mi var ? Bizimle paylaşın

Kripto Girişimcileri Çin'in En Zengin Vatandaşları Arasında

Kriptopara dünyasındaki bazı önemli isimler , Hurun Araştırma Enstitüsü'nün yeni bir raporundaÇin'in en zengin vatandaşlarından bazıları olarak listelenmişti .

Malwarebytes, kötü niyetli kripto para madenciliğinin yüzde 26 düştüğünü söylüyor !

Malewarebytes, kripto para madenciliği ile ilgili iyimser bir rapor yayınlandı. Raporda, kötü niyetli kripto madenciliğinin Bitcoin'in fiyatı düştüğü için kademeli olarak düştüğünü belirtiliyor.