Sony Telif Hakkı Yönetimi için Blockchain'e Geçiyor

15 Eki 2018 tarihinde yazıldı

Japon kurumsal devine göre, dağıtılmış defter teknolojisi; verimliliği sağlıyor ve sahiplik avantajlarını koruyor.

Japon devi Sony, kimlik doğrulama sorunlarını çözmek, fikri mülkiyet haklarını kontrol etmek ve ele almak için blockchain tabanlı bir yazılım geliştirdi. Yeni sistem şu anda yazılı çalışmalara odaklanıyor, ancak daha geniş uygulamaları, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, filmler, müzik ve e-kitaplar da dahil olmak üzere ilgili tüm sektörleri hedefliyor.

Dağıtılmış defter teknolojisi - distributed ledger technology (DLT) çözümü, Sony'nin telif hakkı sorunlarının kimlik doğrulaması ve kontrolü için önceki eğitim yazılımını yükseltir. Yeni sistem şeffaflık getirmek için yetenekleri nedeniyle blockchain kullanır. Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan DLT, tüm verileri izleyebilir ve önceki bilgileri değiştirmeyi imkansız hale getirir.

“Günümüzde, dijital içerik oluşturma teknolojilerindeki ilerlemeler, herkesin içerik yayınlamasına ve paylaşmasına izin veriyor, ancak bu içeriğin hak yönetimi, endüstri kuruluşlarının veya içerik oluşturucuların kendileri tarafından geleneksel olarak yürütülüyor, bu da telif hakkı sahipliğini yönetmenin ve göstermenin daha etkin bir yolunu gerektiriyor.

Sony'nin telif hakkı DLT yazılımı kullanıcıları belirli bir yazarın bir eserin oluşturulma tarihini doğrulayabilecek ve paylaşabilecek, böylece telif hakkı ihlallerini önleyebilecek. Şirket, küresel eğitim bölümü Sony Music Entertainment Japan (SMEJ) ile birlikte projedeki iki ana katılımcıdan biri olduğu için eğitim girişimlerinde yeni blockchain sistemini de kullanacak. İkincisi, dünyanın en büyük üç etiketinden biri olan ve Sony'nin Tokyo merkezli grubunun bir yan kuruluşu olan Sony Music Entertainment'dan bağımsız bir yapıdır.

“Ayrıca, sistem kendini elektronik ders kitapları ve diğer eğitim içeriği, müzik, filmler, VR içeriği ve e-kitaplar dahil olmak üzere çeşitli dijital içeriklerin hak yönetimine borçlu. Sony, geniş bir alandaki olası kullanımları düşünüyor. ”

Sony ve rakipleri , dijital çağda daha rekabetçi olmak, operasyonel maliyetleri azaltmak ve gelir akışlarını çeşitlendirmek için blok zincirini keşfetmede çok aktifler.


Bizimle paylaşmak istediğiniz şeyler mi var ? Bizimle paylaşın

Malwarebytes, kötü niyetli kripto para madenciliğinin yüzde 26 düştüğünü söylüyor !

Malewarebytes, kripto para madenciliği ile ilgili iyimser bir rapor yayınlandı. Raporda, kötü niyetli kripto madenciliğinin Bitcoin'in fiyatı düştüğü için kademeli olarak düştüğünü belirtiliyor.

Blockchain ile dijital güven oluşturmak

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, blockchain kullanımı kısmen kripto para birimine olan ilgiden kaynaklanan popülerlik kazanmıştır, ancak çoğunlukla dağıtılan defter teknolojisinin güvenin ademi merkezileştirilmesi yoluyla mümkün kılındığı anlayışı artmaktadır