Blockchain ile dijital güven oluşturmak

16 Eki 2018 tarihinde yazıldı

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, blockchain kullanımı kısmen kripto para birimine olan ilgiden kaynaklanan popülerlik kazanmıştır, ancak çoğunlukla dağıtılan defter teknolojisinin güvenin ademi merkezileştirilmesi yoluyla mümkün kılındığı anlayışı artmaktadır. Çoğu büyük şirket, blockchain teknolojisinin uygulanabileceği yollara bakan inovasyon ekiplerine sahiptir ve birçok analist firması, sistem entegratörü ve diğer etkileyiciler, blockchain teknolojisinin uygulamaları hakkında tavsiyelerde bulunan ekipleri odaklandırmıştır.

Tüketici kimlik yönetimi ile karşılaştıkları zorluklar ve blok zincir teknolojisinin yardımcı olabileceği konularda önde gelen finansal, sağlık ve hükümet kuruluşlarında uzmanlarla konuştum . Yol boyunca, blok zinciri tabanlı kimliğin kullanıcıların kendilerini tanımlama ve kimliklerini doğrulama yollarını bozabilirken, her kurum için büyük bir uygunluk göstermemesi ve mevcut tüm kurumsal kimliğin yerini almaması gibi bir çok konu öğrenildi.

Kimlik zorlukları

Kullanıcıların Google veya Facebook hesabını bir (federe) giriş yapmak için kullanabilecekleri bir çevrimiçi satıcıdan farklı olarak, bir banka veya sağlık hizmeti sağlayıcısıyla bir hesap oluşturmak daha karmaşıktır. Bu korunan bilginin değerinin yanı sıra, bu endüstrilerdeki daha yüksek kimlik kanıtlama ve kimlik doğrulama standartlarını zorunlu kılan düzenleyici gerekliliklerden kaynaklanmaktadır.

Kullanıcı kişisel bilgi sağlamalı, bir kullanıcı adı oluşturmalı ve bir şifre seçmeli ve çoğu zaman unutulmaları halinde bu kimlik bilgilerinin kurtarılmasını otomatikleştirecek sorulara cevap vermelidirler. Bazı durumlarda, kullanıcı, kimliklerini daha fazla kanıtlamak için çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek üzere bir cep telefonu numarası sağlama seçeneğine de sahiptir.

Öte yandan, bir kuruluşun bu bilgileri tümüyle ele geçirmesi ve kullanıcının kimliğini doğrulamak için kullanıcının bir hesap oluşturabilmesi ve hesabına her girişinde kimlik doğrulaması yapabilmesi için kullanıcının kimliğini doğrulaması gerekir. Bu adımların karşılanamaması yasal yükümlülüklere sahiptir ve aynı zamanda itibar ve mali maruziyete de yol açabilir.

Son sonuç, kullanıcının birçok dijital kimliğe sahip olmasıdır  her ilişki için bir tane. Bu süreç, tüketici ve organizasyon için aynı derecede zordur. Kullanıcılar için bu süreç hem zaman kaybettirici hem de sinir bozucu olabilir  her ikisi de bir hesap açmak için kaydettikleri her bilgiyi ve hesaplarına erişirken hatırlamaları gereken şifreleri içerir. Kuruluşlar için bu süreç pahalıdır ve büyük risk içerir, çünkü:

  • Kullanıcı kimliği doğrulaması, çok sayıda veri ihlali ve bunun sonucunda “bilgi tabanlı kimlik doğrulama” (KBA) kullanma zorluğu nedeniyle gittikçe zorlaşmıştır.
  • Tüm çevrimiçi kayıt boyunca kullanıcı sürtünmesi vardır ve kimlik doğrulama işlemi genellikle yüksek düşme oranları ve daha düşük dijital benimseme ile sonuçlanır.
  • Son olarak, kimlik hırsızları için değerli hedefler olduğundan, kullanıcı kimlik bilgilerinin (parolalar, biyometri, KBA yanıtları) merkezi bir havuzunu yönetme ve koruma ile ilgili riskler ve maliyetler vardır.


Bizimle paylaşmak istediğiniz şeyler mi var ? Bizimle paylaşın

Sony Telif Hakkı Yönetimi için Blockchain'e Geçiyor

Japon devi Sony, kimlik doğrulama sorunlarını çözmek, fikri mülkiyet haklarını kontrol etmek ve ele almak için blockchain tabanlı bir yazılım geliştirdi.

Blockchain İsrail Akademisi, IBM, MSFT ile Başlattı

Blockchain İsrail hızla büyüyen bir ekosistem için hayati bir platform oluşturuyor